„Bardzo się staram, ale nie mogę osiągnąć wymarzonej wagi”
„Podejmuję wciąż kolejne próby, ale nie daję rady wytrwać na diecie dłużej niż dwa tygodnie”
„Za każdym razem kiedy uda mi się schudnąć, kilogramy wracają”
Czy Was również dotyczą takie sytuacje? Postaram się wyjaśnić co zazwyczaj jest powodem niepowodzenia w odchudzaniu.
Po pierwsze pułapką może być niewłaściwe podejście do odchudzania i błędnie wyznaczony cel. Cel często mylimy z oczekiwaniem, marzeniem lub wyobrażeniem. „Chcę schudnąć” to nie jest cel, to oczekiwanie. Właściwy cel powinien być realny i mierzalny. Jeżeli chcesz schudnąć 10 kg, to ustal w jakim czasie jesteś w stanie to osiągnąć. Najlepiej wyznaczać sobie cele cząstkowe, np. chciałabym schudnąć 10 kg, ale mój cel na ten miesiąc to 3 kg.
Po drugie przyczyną naszej porażki w odchudzaniu może być niewystarczająca motywacja i brak wsparcia. Jeżeli zaczynamy się odchudzać, a wokół nas nie ma nikogo kto będzie nas wspierał i rozumiał to niestety proces ten będzie trudny, niejednokrotnie skazany na niepowodzenie. Wsparcia możemy oczekiwać od najbliższych: rodziców, współmałżonka, przyjaciół, koleżanki z pracy albo też skorzystać z profesjonalnego wsparcia oferowanego np. przez dietetyka lub trenera personalnego. Pamiętajmy, że odchudzanie to proces, w trakcie którego zdarzają się chwile zniechęcenie, zwątpienia. Wtedy obok powinien być ktoś kto nas zmobilizuje i doda sił do walki.
Po trzecie na brak efektów w odchudzaniu wpływa źle zbilansowana dieta. Uwaga, żeby schudnąć nie wystarczy ograniczyć ilość zjadanych kalorii. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji węglowodanów, białek, tłuszczy, a także dobór właściwych produktów. Oczywiście deficyt kaloryczny jest niezbędny, ale nie może być zbyt duży. Diety bardzo restrykcyjne i niskokaloryczne spowalniają metabolizm i utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej.
Na naszą niekorzyść będą również działać zbyt długie przerwy między posiłkami, niejedzenie śniadań czy kolacji. To częste błędy popełniane podczas odchudzania. W takich sytuacjach dochodzi do wahań poziomu glukozy we krwi (najpierw poziom glukozy mocno spada, a następnie kiedy spożywamy posiłek po długiej przerwie szybko rośnie powodując wyrzut insuliny. Insulina powoduje odkładanie się nadmiaru glukozy w postaci tkanki tłuszczowej). Ponadto w trakcie zbyt długich przerw nasz mózg wysyła sygnał o konieczności magazynowania energii, tzw. oszczędzania, w wyniku czego nasz metabolizm (przemiana materii) zwalnia. Ważne jest zatem regularne spożywanie posiłków, które zapewnia zrównoważony poziom glukozy i dynamiczną przemianę materii.
Siedzący tryb życia i brak ruchu na pewno nie pomogą. Na szczęście wraca moda na bieganie, fitness, spędzanie wolnego czasu w plenerze, jazdę na rowerze. Aktywność fizyczna sprzyjająca odchudzaniu powinna być regularna, np. 2 – 3 razy w tygodniu po 60 min.
Niedostateczny sen i przewlekły stres to również przyczyny nieskutecznych prób schudnięcia. W wyniku niedostatecznej ilości snu organizm wytwarza hormon zwany greliną, który pobudza apetyt, a także przyczynia się do zmniejszenia ilości hormonu o nazwie leptyna, który hamuje apetyt. Skutek jest taki, że osoby niedosypiające częściej zaglądają do lodówki i raczą się przekąskami. Przewlekły stres z kolei powoduje nadmierną produkcję kortyzolu, który zaburza metabolizm i utrudnia spalanie tkanki tłuszczowej.
Złe nawyki żywieniowe są powodem nietrwałych efektów. Spotykam się z osobami, które potrafią schudnąć, ale potem bardzo szybko tyją. Niestety wynika to z tego, że po uzyskaniu oczekiwanej masy ciała wracają do poprzednich nawyków, np.. jedzenia nieregularnego, podjadania, spożywania produktów o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu. Cała rzecz w tym, żeby nauczyć się jak się odżywiać zdrowo i smacznie, a wtedy efekt będzie murowany.
Pamiętajmy również o innych czynnikach, które utrudniają nam odchudzanie, takie jak wiek (dieta która była skuteczna jak miałyśmy 20 lat nie sprawdzi się u 40 latki), uwarunkowania genetyczne, problemy zdrowotne (np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy, PCOS) czy też stosowane leki, m.in. sterydy, leki przeciwpadaczkowe, leki na uspokojenie, i inne.
Pamiętaj!! Bez względu na przeszkody i trudności każdy może schudnąć, trzeba tylko dobrze się do tego przygotować i wytrwale realizować swoje cele.