Nordic Walking dla każdego

lut 22, 2022 | Fitness, Polecane

Dlaczego Nordic Walking polecam Ci w ciemno?

Chodzenie z kijkami, jak to niektórzy mówią, jest często kojarzone z aktywnością odpowiednią dla seniorów. I jest w tym dużo prawdy. Oczywiście polecam tę formę ruchu na świeżym powietrzu osobom w dojrzałym wieku, które niekiedy obarczone różnymi schorzeniami, nie mogą korzystać z bardziej dynamicznych sportów. Ale Nordic Walking może również stanowić intensywny trening cardio z elementami wzmacniania. Wszystko zależy od techniki, tempa i uwzględnienia dodatkowych ćwiczeń z wykorzystaniem kijków.

Poznaj zalety Nordic Walking

  • Stosując prawidłową technikę angażujesz 90% mięśni, w tym mięśnie okolicy pasa barkowego i mięśnie kończyn górnych, a jednocześnie odciążasz stawy kolanowe, biodrowe i odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
  • Angażując pracę ramion przy pomocy kijków, spalasz o 30 – 40% więcej kalorii niż przy spacerze bez kijków w tym samym tempie. Jeżeli dodatkowo popracujesz nad dynamicznym krokiem, w ciągu godziny możesz spalić nawet 300 kcal.
  • Nie inwestujesz w karnety i drogie sprzęty. Potrzebujesz jedynie wygodnych butów i kijków do Nordic Walking, które możesz nabyć w moim sklepie. Nordic Walking możesz uprawiać wszędzie, w lesie, parku, na polnych ścieżkach, na plaży.
  • Maszerując w grupie, nawiązujesz nowe znajomości, poznajesz świetnych ludzi, którzy wzajemnie się motywują i wspierają.

Poznaj podstawowe zasady techniki Nordic Walking:

  1. Płaski, długi krok z zaakcentowaniem ruchu „pięta – palce”;
  2. Wbicie kija pod kątem ostrym do podłoża, mniej więcej w połowie odcinka pomiędzy stopami;
  3. Koordynacja krzyżowa pracy ramion i nóg, czyli prawa noga i lewa ręka;
  4. Obszerna praca ramion (ruch wahadła, dłoń z rękojeścią na wysokości pępka z przodu i przeniesienie ramienia, aż za linię biodra z tyłu);
  5. Wypuszczenie rękojeści za linią biodra i chwyt kija w drodze powrotnej.