Zanim podejmiesz decyzję o odchudzaniu

gru 17, 2021 | Dieta, Fitness, Polecane

Zanim po raz kolejny postanowisz się odchudzać, zastanów się czy jesteś do tego dobrze przygotowana. Już sam fakt podejmowania kolejnych prób, powinien skłonić Cię do refleksji i zastanowienia, gdzie leży przyczyna braku oczekiwanych efektów.

Diety o bardzo niskiej kaloryczności, np. 1000 kcal dają krótkotrwały efekt redukcji masy ciała, natomiast w dłuższej perspektywie są nieskuteczne. Wbrew pozorom utrudniają spalanie tkanki tłuszczowej, spowalniają metabolizm i w większości przypadków prowadzą do efektu jojo. Niestety mogą również niekorzystnie wpłynąć na zdrowie, ponieważ wiążą się nie tylko z deficytem kalorycznym ale również powodują niedobory makro i mikroskładników diety. Ponadto diety o bardzo niskiej kaloryczności powodują rozdrażnienie, uczucie niepokoju, osłabienie, co często powoduje, że zaprzestajemy diety i wracamy do naszych przyjemnych, znanych nawyków. 

Stosowanie innych diet cud, które ograniczają spożywanie określonych produktów i składników żywieniowych, albo takich „które pomogły koleżance”, może również zakończyć się fiaskiem i nie przynieść nam oczekiwanych rezultatów. 

Zanim rzucisz się w kolejny wir odchudzania, przeanalizuj kilka poniższych zagadnień i odpowiedz sobie na pytania:

  1. Czy to jest odpowiedni moment?

Czasem bywa tak, że podejmujesz decyzję o odchudzaniu, w momencie kiedy w Twoim życiu dzieją się inne absorbujące i stresujące wydarzenia. Np. choroba kogoś bliskiego, angażujący projekt w pracy, zmiana pracy, itp. Wówczas podejmowanie kolejnego zobowiązania, jakim jest dieta będzie dodatkowym stresorem. Jeśli nie możesz zaangażować się w proces jakim jest zmiana nawyków żywieniowych, to może w pierwszej kolejności zacznij od przeorganizowania swojego trybu życia, a dopiero w następnym kroku wprowadzaj zmiany. Zastanów się wcześniej w jakim stopniu dieta będzie angażować Twój czas i uwagę. I zaplanuj na spokojnie cały proces.

  1. Czy wokół Ciebie są osoby, które będą Cię wspierać?

Żeby wytrwać w postanowieniach dobrze jest mieć wsparcie. Fajnie, jeżeli możesz liczyć na kibicowanie ze strony bliskiej osoby, domownika lub przyjaciółki. Ale nie zawsze tak jest. Wówczas rozwiązaniem jest pomoc specjalisty. Może to być psycholog lub dietetyk. W chwilach zwątpienia i słabości ktoś kto stoi obok i rozumie, może pomóc Ci pokonać przeszkody i dotrzeć do celu. Dobrym rozwiązaniem jest również znalezienie grupy wsparcia, np. grupy na FB lub w lokalnej społeczności.

  1. Czy masz wystarczającą wiedzę?

Czy wiesz dlaczego należy odżywiać się regularnie?  Jaki wpływ na odchudzanie ma spożycie białka?  Czy w diecie odchudzającej można jeść tłuszcze? Jakie to są zdrowe tłuszcze? I tak dalej, i tak dalej. Wiedza z tego zakresu i zrozumienie procesów metabolicznych pomoże Ci w dokonywaniu właściwych wyborów i świadomym osiąganiu zamierzonych efektów. Pomoże Ci również zrozumieć i zaakceptować sytuację, w której „waga się zatrzymała” mimo usilnych starań z Twojej strony. Co najważniejsze pomoże Ci wytrwać.

  1. Czy jesteś gotowa na wyrzeczenia?  

To jest ważne pytanie jakie należy sobie zadać. Ile jestem w stanie poświęcić, na ile zrezygnować z dotychczasowych przyzwyczajeń i smaków.  Czy tak naprawdę chcesz tej zmiany?

  1. Czy wyznaczony przez Ciebie cel jest realny?

Samo „chcenie” niestety nie wystarczy. Głos, który mówi „muszę schudnąć” nie wystarczy. Jeśli ma być efekt, musi być wcześniej przemyślany i zdefiniowany cel. Cel, który będzie wynikał z analizy Twoich oczekiwań oraz możliwości. 

Jeżeli na wszystkie pytanie odpowiedź brzmi TAK, to jesteś gotowa. Działaj, zmieniaj nawyki na zdrowsze, czerp korzyści i ciesz się efektami. Bądź wytrwała, cierpliwa i pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano.